Umumi tuvaletlere ilişkin 8 acı gerçek ve bunlarla başa çıkma yolları - FOCUS Profesyonel
Focus

Blog

Umumi tuvaletlere ilişkin 8 acı gerçek ve bunlarla başa çıkma yolları

Umumi tuvaletlere ilişkin 8 acı gerçek ve bunlarla başa çıkma yolları

23.07.2018 06:54 pm

Umumi tuvaletlerin temiz olmadıkları bilinen bir gerçektir. İşte size bazı acı gerçekler ve bundan sonra umumi tuvalete gitmeniz gerektiğinde paniğe kapılmamanız için bazı faydalı bilgiler

1) Tuvaleti kullanmadan önce sifonu çekerseniz havadaki bakterilerin sayısı azalabilir.

Klozetlerin içindeki su, mikropların çoğalması için ideal bir ortamdır, bu nedenle bazı kişiler idrar yapmadan önce sifon çekilirse klozetin içindeki bakterilerin bazılarının yok olduğunu ileri sürmektedir. Araştırmalar bunun doğru olduğunu kanıtladı. İdrarınız klozetin içindeki suyun yüzeyine çarparken mikroplarla dolu bir sis çıkabilir ve bu sisi soluyabilirsiniz.

Bulaşıcı hastalıklar uzmanı Amesh Adjala: “Tuvaletlerdeki siste dışkı bakterileri ve diğer bazı mikro organizmalar, örneğin bazı virüsler bulunabilir.”

Umumi tuvaletleri kullanmadan önce sifonu çekerseniz bu bakterilerden bazıları uzaklaşır, böylece sayıları azalır ve sonuçta havaya karışanların sayısı da azalır.

2) Temiz olmak istiyorsanız havalı el kurutucusunu kullanmayın

Umumu tuvaletlerde bulunan sıcak havalı el kurutucuları ve basınçlı havalı kurutucular üzerinde yapılan testlerde bunların içerdiği havada taşınır mikropların sayısının kağıt havlu kutularına kıyasla daha fazla olduğu ve mikropların daha uzun süre yaşadığı kanıtlanıştır. Leeds Üniversitesi’nde yapılan araştırmada bunların içinde en kirlisinin basınçlı havalı kurutucular olduğu, kağıt havlu kutularına kıyasla 27 misli fazla sayıda bakteri içerdikleri saptanmıştır.

Leeds Üniversitesi’nde görevli araştırmacı Mark Wilcox’un haber bülteninde yayınlanan görüşleri: Umumi tuvalette ellerinizi elektrikli kurutucuda kurutursanız farkına varmadan bakteri yayabilirsiniz. Başkalarının ellerinde bulunan mikroplar da size gelebilir.”

3) Erkeklerin sadece %30’u ellerini iyi yıkıyor

Amerikan Mikrobiyoloji Derneğinde görevli araştırmacılar 2007’de yaptıkları bir araştırmada erkeklerin üçte birinin tuvaleti kullandıktan sonra ellerini yıkamadığını ve bu oranın kadınlarda sadece %12 olduğunu saptadı. Bu oranda artış vardı, çünkü 2005’te yapılan araştırmada erkeklerin sadece %25’inin tuvaleti kullandıktan sonra ellerini yıkamadığı saptanmıştı.

Kesinlikle ürkütücü bir istatistik. Bu nedenle size kısa uyarı: Elinizdeki mikroplardan mümkün olduğunca çok kurtulmak için ellerinizi ılık su ve sabunla 15-20 saniye süreyle yıkayın (saat tutmak için “Happy Birthday” şarkısını iki kere söyleyin), sonra iyice durulayın ve yukarıda açıkladığımız nedenlerle tercihen kağıt havluyla kurulayın.

Kurutma makinesi kullanacaksanız mikropları teneffüs etme olasılığını olabildiğince azaltmak için yüzünüzü hava akışından olabildiğince uzak tutun.

4) Klozet kapağına kağıt kaplayanlar işi abartıyor mu? – Çok değil.

Yanaktan yanağa temasla hastalık geçtiği bugüne kadar duyulmamıştır, fakat klozet kapaklarına kağıt kaplayan kişileri endişelendirecek ağır bir hastalık bulunmaktadır: Kalabalıkta Bulaşan Metisiline Dirençli Staphylococcus Aureus (CA-MRSA).Ciltten cilde temasla bulaşan bu virüs, insanların kasık bölgesinde ve yüzeylerde uzun süre kaldığı kanıtlanmıştır.

CA-MRSA’nın klozetten bulaştığına ilişkin hiçbir onaylı vaka bulunmamaktadır, fakat sonradan pişman olmaktansa şimdiden önlem almak daha iyidir, çünkü irin dolu cilt apselerinde ve ağrı, ateş ve şişmeye yol açan çıbanlarda bu virüs bulunabilir. Söz konusu tek enfeksiyon dışında arkanızdan gelerek bulaşacak hastalık bulunmamaktadır, endişelenmeniz gereken şey ellerinizdir.

5) Umumi tuvaletlerde bulunan sabunların yaklaşık dörtte biri kirli

Mikrobiyologlar, bazı umumi tuvaletlerde bulunan sabunlarda “çok miktarda dışkı bulunduğunu, o kadar ki bunlarla elleri yıkamanın elleri klozete daldırmaktan farksız olduğunu” saptadı. Bu görüş Arizona Üniversitesi’nde görevli mikrobiyoloji profesörü Charles P. Gerba’ya aittir.

6) Tuvaletten çıkarken daha çok mikropla karşılaşılır

Gereken tüm önlemleri alsanız bile umumi tuvaletten çıkarken kapıya dokunursanız mikroplar size geçebilir. Umumi tuvaletlerin kapıları, kesinlikle dokunulmaması gereken şeylerdir: erkekler tuvaletlerinin kapılarında bulunan en yaygın madde dışkıdır, kadınlar tuvaletlerinde ise küftür.

Bunlardan nasıl kaçınabiliriz? Alınabilecek en etkili önlem, kapıyı temiz kağıt havluyla tutmaktır. Fakat şaşırtıcı bir gerçek, umumi tuvaletlerin çoğunda en az mikrop bulunan yerlerin klozet ve kapı tokmağı olduğudur. Aşağıda açıklananlar gibi başka şaşırtıcı gerçekler de vardır.

7) Hastalık kapma riski, umumi tuvaletlere kıyasla asansörlerde daha fazladır.

Toronto Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, Toronto’da çok sayıda hastanede toplam 120 asansör düğmesini ve 96 tuvalet yüzeyini inceledikten sonra “asansör düğmelerinin %61’inde fakat tuvalet yüzeylerinin %43’ünde bakteri kolonileri bulunduğunu” saptadı.

Bunun nedeni, havada taşınan mikropların umumi tuvaletler gibi geniş ve iyi havalandırılan mekanlara kıyasla asansörler gibi küçük ve iyi havalandırılmayan mekanlarda daha kolay taşınması ve kalabalık asansörlerde başkalarının nefeslerine maruz kalmaktan ve başkalarına dokunmaktan kaçınmanın zor olmasıdır.

Asansörlerde daha geniş bir yelpazede mikroplara maruz kalınmaktadır; umumi tuvaletlerde bulunan ve elleri yıkayarak ortadan kaldırılamayan mikropların çoğu ise sağlıklı insanlarda genelde en fazla nezle benzeri semptomlara yol açmaktadır.

 

8) Umumi tuvaletlerde bulunan bakteri sayısı, evinizdeki banyoda bulunanlardan fazla değildir

Normal umumi tuvaletlerde bulunan serin, kuru ve oksijen içeriği zengin hava, dışkılarda bulunan bakterilerin yaşaması için çok uygun bir yer değildir, umumi tuvaletlerde başka türlü bakteriler de çok miktarda bulunabilir, fakat bunların yaklaşık %68’ine sırf sokağa çıkarak veya başka insanlarla birlikte olarak da maruz kalıyoruz.

Erin Kelly

24 Mayıs 2016