Tuvaletlerde hijyeni geliştirmek için kontrol listesi - FOCUS Profesyonel
Focus

Blog

Tuvaletlerde hijyeni geliştirmek için kontrol listesi

Tuvaletlerde hijyeni geliştirmek için kontrol listesi

31.10.2017 06:24 pm

Kamuoyunda H1N1 gibi tehlikeli enfeksiyonlara ilişkin bilinçlenme arttıkça kurumların tuvaletlerinin ve umumi tuvaletlerin bu hastalıklara katkıları kamuoyunun gündemine gelmektedir.

Gerçekten de hiç kimse başkalarının dokunduğu şeylere dokunmak istememektedir, özellikle de tuvaletlerde. Kısa bir süre önce yapılan bir ankette, yetişkinlerin %94’ü bir kuruluşun tuvaletinin kirli olduğunu fark ederlerse onunla bir daha iş yapmayacaklarını belirtmiştir.  Açıkçası, bir kuruluşun tuvaletleri, ününe katkıda bulunmaktadır.

Kuruluşunuzun prestijini arttırmak için mümkün olan en hijyenik tuvaletleri oluşturmanıza yardım edecek basit bir kontrol listesi aşağıda verilmiştir:

* Temassız armatürler

Temassız musluklar, sıvı sabunluklar, temizlik kağıdı ürünleri ve tuvaletler kurularak bulaşma azaltılabilir. Bunun için küçük yatırımlar gerekir, fakat hareket sensorlu armatürler ve aletler, sadece birisi kullandığı zaman çalıştıkları için enerjiden tasarruf yapmaktadır ve maliyetleri azaltmaktadır.

* Anti-mikrobiyal yüzeyler

Bazı el kurutma aleti üreticileri, aletlerde bakteri büyümesine karşı önlem olarak anti-mikrobiyal teknoloji uygulamakta ve aletleri E. coli ve MRSA bakterilerini  %99 önlemektedir.  Anti-mikrobiyal duvar boyası ve zemin kaplaması, mikropların yayılmasına karşı ek koruma sağlamaktadır. Tezgah üstleri, yer karoları, derzler ve tuvaletler de anti-mikrobiyal malzemeyle kaplanabilir ve sonuçta mikropsuz ve küfsüz tuvaletler elde edilebilir.

* Tuvalet bölmeleri

Tuvalet bölmeleri özürlü kişilerin tekerlekli sandalye ile erişebileceği ve manevra yapabileceği ve mümkün olan en temiz şekilde kullanabileceği kadar geniş mi? Bunun için zeminde 150 cm çapında alan veya 90 cm genişliğinde “T” şeklinde alan bırakmak gerekir. Ek olarak çocuklarını tuvalete götüren büyükler de böyle bir geniş alana gereksinim duyar. Her bölmede bulunan çöp sepeti, tekerlekli sandalyeli kullanıcıları ve çocuğuyla giren büyükleri engellemeyecek şekilde yerleştirilmelidir.

• Kullanılmış kağıt havluların boşaltılması:

Kullanılmış kağıt havlular, çöp kutularının taşmasına yol açabilir ve sonuçta yere saçılabilir. Bu durumda hem bakterilerin büyümesi için ortam oluşur, hem de dağınık ve kirli tuvalet izlenimi bırakır ve gelenler ellerini yıkamaktan vazgeçebilir. Otomatik el kurutma makineleri hem tuvaleti temiz gösterir, hem kullanıcıları sıkışmış-dolu aletten kağıt havlu çıkarma zahmetinden kurtarır, hem de bakım işlerini azaltır. Bazı el kurutma makinelerinin motor ömrü eskilerine kıyasla 2-3 kat uzundur, bu nedenle 10-15 yıl bozulmadan çalışmakta ve tuvaleti temiz göstermektedir.

• Sabunluklar:

Kağıt havluların taşması gibi lavabolardaki sabunluklar da tuvaletin olumsuz izlenim bırakmasına yol açabilir. Basıldığında sıvı sabun akıtan ve sonuçta lavabo tezgahına sabun dökülmesine ve birikmesine yol açabilecek sabunluklar değil,  kullanıcının avucuna köpük sabun bırakan otomatik sabunluklar kullanılmalıdır; aksi halde lavabo tıkanabilir ve kullanıcı el yıkama hijyeni için mutlaka gereken sabunu kullanmaktan vazgeçebilir.

• Tuvalet tasarımı:

Tuvaletleri mümkün olduğu kadar işlevsel hale getirmek için lavabo tezgahları, tuvaletler ve pisuarlar, onları kullanacak kişilerin yaşına uygun yükseklikte ve duvardan uygun mesafede  monte edilmelidir. Örnek olarak yetişkin kullanıcılar için lavabo tezgahı yerden 85 cm, klozetler yerden 42-47 cm ve pisuarlar yerden 42 cm yüksekte olmalıdır.  El kurutma aletleri, sabunluklar, tuvalet kağıdı tutacakları ve çöp kutuları, optimum kullanılabilmeleri için hareket akışına uygun mantıklı yerlere yerleştirilmelidir.

Bu basit kurallar yerine getirilirse, hem tuvaletlerin hijyenliği artar, hem de kuruluşun ününe katkıda bulunur.