Restoranlar neden kapanır ve bu konuda ne yapılabilir? - FOCUS Profesyonel
Focus

Blog

Restoranlar neden kapanır ve bu konuda ne yapılabilir?

Restoranlar neden kapanır ve bu konuda ne yapılabilir?

07.11.2017 11:38 am

Eğer restoranların kapanmasına yol açan en genel nedenler bilinirse, olumsuz sinyaller saptanabilir, zamanında dikkate alınabilir, doğru kararlar verilebilir ve kapanması önlenebilir.

Restoran işletiyorsanız bu güne kadar pek çok problemle karşılaşmışsınızdır, fakat hala işinizin başındasınız ve restoranınız hala açık, değil mi? Ohio Devlet Üniversitesi’nde görevli araştırmacılara göre, restoranların %90-95’inin ilk yıl içinde kapandığına ilişkin istatistik kesinlikle yanlıştır.

Söz konusu araştırmacılara göre doğru oran %57 ile %61 arasındadır; en yüksek kapanma oranı %26 ile ilk yıl içindedir; bunu yaklaşık %19 ile ikinci yıl ve yaklaşık %15 ile üçüncü yıl izlemektedir.

Birinci neden: Parasızlık

Her şey eninde sonunda paraya dayanır, başka nedenler de vardır, fakat  bir restoranın kapanmasına yol açan başlıca neden, sermaye yokluğudur.

İlk yılın işletme maliyetlerini karşılamak için yeterince nakit paranız yoksa restoranınızın kapanacağının kesin olduğu söylenebilir. Bu nedenle ilk 12-18 aylık dönemde yeterli nakit paranız bulunması gerekir.

Bu dönemi atlatırsanız başarılı olmanız çok mümkündür. İlk yıl içinde para biriktirmelisiniz.

İlk yıl nasıl ayakta kalınır?

İlk dokuz aylık dönemdeki sabit maliyetleri mümkün olduğu kadar ayrıntılı planlayın.

–Mümkünse ilk yılın kirasının sabit olmasını sağlamalısınız.

–Gıda maddeleri ve içecek tedarikçiniz ile iyi bir anlaşma yapmalısınız.

–İlk yıl personel maaşlarını sabit tutmalısınız

–Gerekenden fazla yatırım yapmamalısınız

–Kısa vadede tasarruf yapmaya çalışın, örnek olarak sermayeden tasarruf yapmak için kullanılmış ekipman satın alın.

–Değişken maliyetleri karşılamak için cironuza  uygun iyi bir mali plan yapın.

Tüm bunları yaptıktan sonra da yeterli sermayeniz yoksa?

Çoğu durumda en büyük problem işte budur.  Evet, kredi ve diğer türlü finans veren yüzlerce İnternet sitesi var ve bunlar potansiyel çözüm olabilir, fakat düşünce tarzınızı değiştirmenizin ve daha önce yaptıklarınızı tekrarlamaktan vazgeçmenizin zamanı gelmiş olabilir. Restoranlar neden kapanır?

Dar boğazların nerede olduklarını inceleyin. Restoran işletme sürecini optimize etmek için iyi bir plan hazırlayın ve satışlarınızı arttırın.

Konum

Bazı restoranların kapanmasının ve bazılarının başarılı olmasının en önemli nedenlerinden biri, bulundukları konumdur. Dünyanın en güzel restoranına sahip olabilirsiniz ve en mükemmel hizmeti verebilirsiniz, fakat restoran doğru yerde kurulu değilse kapanacağı kesindir. Bu nedenle restoran açmadan önce araştırma yapın. Diğer restoranlarla rekabetinizi araştırın. Olası müşterilerinizi, alışkanlıklarını ve gereksinimlerini inceleyin.

Konum, restoranın markasına uygun olmalıdır. Örnek olarak eğer marka şehirli ve moda ise en uygun konum, yoğun trafikli şehir merkezidir.  Öte yandan restoranınız romantik akşam yemeği sunuyorsa daha sakin bir semt seçmek daha iyi olacaktır. Ayrıca mekanın çevresindeki ulaşım olanaklarını, otopark alanını, görünürlüğü ve trafiği de dikkate alın.

Ortakla olumsuz ilişkiler

Restoranı bir ortakla kurdunuzsa, özellikle de ortağınız yakın arkadaşınız, akrabanız, sevgiliniz veya eşiniz ise,  ne tür problemler çıktığını da biliyorsunuz demektir.

Mali riskleri paylaşırsınız ve bu durum büyük strese yol açabilir. Benim de kötü tecrübem oldu, üstelik iki kere. En iyi arkadaşlarımı iş ortağım olduklarında kaybettim. Ortaklar birbirlerine her zaman duygusal destek ve çalışma desteği vermelidir. Ne yazık ki pek çok restoran, ortakların aralarındaki ihtilafları çözememesi nedeniyle kapanmıştır.

Ortaklar bu tür sorunları çözmek için çaba göstermelidir.  Gerçekleri objektif şekilde analiz etmeleri ve durumu analiz etmeleri gerekir. Bir “ortak zemin” bulunmalı ve ilişkinin değeri belirlenmelidir.

İyi bir ortaklık kurmak için her bir ortağın restoran işine katkıları net olarak belirlenmelidir.

Eğer katkılar, görevler ve sorumluluklar net tanımlanmaz ve belirlenmezse sorunlar çıkar.

Ortaklar ihtilafları çözümleyebileceklerine güvenmelidir, sadece başarı isteği yetmez. Görevler, sermaye paylarından ayrı olarak net şekilde tanımlanmalıdır. Restoran işi büyüdükçe bu iki kavramı birbirinden ayırmanın önemi de artmaktadır.

En iyi çözüm yolu, görevleri resmen belirlemektir.

Ortaklar, menfaatlerini ve pazarlık konumlarını bilmelidir. “Neden “ ve “ne” soruları, menfaatleri saptamaya yardımcı olabilir.

Problemi değerlendirin ve alternatif bir çözüm bulmaya çalışın. Restoranınız için en uygun alternatifi seçin!

Müşterilerin iyi anlaşılmaması

Restoranların kapanmasının en genel nedenlerinden bir başkası, müşterilerin iyi anlaşılmamasıdır. Restoran sahipleri güzel bir mekan kurmak ve iyi hizmet sunmak için elinden geleni yapar, fakat potansiyel müşterileri hakkında araştırma yapmazlar.  Müşteriler iyi anlaşılırsa onları tanımak mümkün olur, tanındıklarında gereksinimlerini anlamak ve beklentilerini aşmak mümkün olur.

Restoran işinizde öncelik vermeniz gereken nokta budur. Müşterilerinizin profilini çıkarın ve kendinizi onların yerine koyun. Onlarla nasıl iletişim kuracağınızı bulun. Verdikleri siparişleri inceleyin, bundan çok şey anlaşılabilir.  Benzer sipariş modellerini bulun, müşterilerinizin genelde neler sipariş ettiklerini saptayabilirsiniz. Müşterilerinizi dinleyerek işinizi büyütebilirsiniz.

Müşterilerinize ne düşündüklerini sorun, verdikleri yanıtlara dayanarak neler yaptığınızı anlatın. Müşterilerinize danışmazsanız nerede hata yaptığınızı asla anlamayabilirsiniz.

Kötü yemekler veya kötü servis

Kendinizi çok çalışarak kazandığı parayla akşam yemeğini dışarda yemeye giden müşterinizin yerine koyun. En azından makul bir yemek, yardımsever bir garson ve temiz bir tuvalet bekler.

Günümüzde kırmızı kart görmek ve kötü bir şöhret edinmek çok kolaydır, memnun kalmayan bir müşterinin olumsuz yorum yapması yeterlidir. Gerçekten kötü bir yemek yiyen veya tuvaletin kirli olduğunu gören bir müşteri kesinlikle bir daha gelmeyecektir ya da restoranınızı başkalarına tavsiye etmeyecektir.

Bu durumda iflas edebilirsiniz. Bu nedenlerin ortaya çıkmamasını sağlayın.

İyi haber, bu problemin çözülebilir olduğudur. Müşterilerinizin beklentilerini karşılamak ve aşmak için ne gerekiyorsa yapın. Mümkün olan en iyi yemekleri sunun. Asla kötü yemek satmayın, çok düşük fiyatla bile satmayın. Kendiniz yemeyeceğiniz bir yemeği asla tavsiye etmeyin!

Servis kalitesini arttırın

Çevrenizde ne kadar çok hizmet tedarikçisi varsa hizmetinizin de o kadar kaliteli olması gerekir.  Çok sayıda garson veya barmen çalıştırmasanız bile çalışanlarınızı kaliteli şekilde yöneterek yüksek kalitede hizmet sunabilirsiniz.  Tüm çalışanlar sorumluluklarını bilmelidir. Çalışanlarınızı organize edin ve müşterilere mümkün olan en iyi deneyimi yaşatmaları için hazırlayın.

En iyi garson, görünmeyen fakat her an hazır olan garsondur. Bu iş kolay değildir, fakat mümkündür. Tüm çalışanlarınız, müşterilerin beklentilerini aşmaya odaklanmalıdır.

Restoranın her köşesinde hijyenin önemi

Restoranınızda hijyene ve temizliğe dikkat etmemeniz halinde ödeyeceğiniz fatura çok yüksektir. Tuvalet, restoranın kalitesi hakkında çok fikir verir. Eğer yönetim tuvaletlerin durumuna büyük önem vermiyorsa kim bilir mutfak ne haldedir.

Yemek hazırlayan ve servis eden çalışanlar tertipli ve temiz görünmelidir.

Tuvaletler daima temiz olmalıdır, su boruları iyi çalışmalıdır, damlama ve tıkanma olmamalıdır.

Önceki müşteriden kalan yemek artıkları ve yerdeki kirler, yeni gelen müşterinin görmek istediği en son şeydir.  Her müşteriden sonra yer temizlenmelidir.

Restoran mümkün olduğu kadar temiz olmalıdır. Temizlik, restorana giren her müşterinin aldığı ilk izlenim olmalıdır.

Burada açıklanan tavsiyeleri yerine getirirseniz restoranınızın kapanması riski tümüyle ortadan kalkmaz, fakat mümkün olduğu kadar azaltılır.