Restoran tuvaletlerinde hijyen - FOCUS Profesyonel
Focus

Blog

Restoran tuvaletlerinde hijyen

Restoran tuvaletlerinde hijyen

07.11.2017 11:36 am

Müşterilerin ve çalışanların yakın temasta bulunduğu perakende mağazalar ve restoranlar gibi işlek mekanlarda halk sağlığını ve kişisel sağlığı korumak için tuvaletlerde hijyen önemli bir unsurdur. Tuvaletlerde uygun hijyen sağlanarak bakterilerin ve hastalıkların müşterilere bulaşması önlenebilir ve çalışanların sağlıklı kalması sağlanabilir, bu sayede yılda kullanılan hastalık izinleri azaltılabilir.

Mekan yöneticileri, tuvaletlerin görünüşünün ve temizliğinin müşterilerin izlenimlerini etkileyebildiğini bilmektedir.  Bu etkiden ötürü, tuvalet ürünlerini ve bakım işlerini bilmeleri ve yaptırmaları gerekir.

Tuvalet ister yeni inşa edilmiş isterse tadil edilmiş olsun, yöneticiler gereken tesisatları veya ürünleri satın almadan önce hijyeni dikkate almalıdır. Seçenekleri incelerken ne aradığınızı biliyorsanız hijyen kolayca sağlanabilir. Birincisi, tuvaleti kullanan müşterilerin izlenimlerine yol açan en önemli noktaları bilmeniz gerekir. İkincisi, hijyen ürünleri kullanarak ve tuvaletlere bakım yaparak mikrop yapılmasını mümkün olduğu kadar azaltmanız gerekir.

Elleri uygun şekilde yıkamak ve kurulamak, tuvaletlerin hijyen olması için mutlaka gerekir. Bakım işleri arasında lavaboların düzenli olarak temizlenmesi, bitmiş sabunlukların doldurulması, kağıt havluların düzenli olarak yenilenmesi, çöp kutularının taşmadan boşaltılması ve el kurutma aletlerinin altındaki su damlalarının silinmesi bulunmaktadır. Ek olarak, kapalı sistem olmayan tüm el kurutma aletleri altı ayda bir temizlenmelidir.

Tuvaletlerin genel sorunları

Çalışanların ve müşterilerin sağlıklarını koruyan bir tuvalet tasarlamak için hijyeni olumsuz etkileyen unsurlar dikkate alınmalı ve önlenmelidir:

–Kirli tuvalet bölmeleri ve lavaboları

–Tuvalet kağıdı, el sabunu ve kağıt havlu gibi ürünlerin bitmesi

–Tuvalete düzenli aralıklarla bakım yapılmaması ve temizlenmemesi

–El yıkama ve kurutma noktalarında yerde su birikintisi

–Çöp kutularından kağıt havlu taşması

–Kağıt havluların yanlış kullanılması ve/veya çöpe atılması nedeniyle boruların tıkanması

Tuvaletleri uygun şekilde planlayarak ve bakım yaparak bu problemlerin yol açacağı stres önlenir ve daha hijyen bir ortam elde edilir. Tuvalet problemlerini önlemek için günlük bakım planı hazırlanmalı ve uygulanmalıdır.

Sertifika Denetimi

Yemek servisi yapılan mekanlarda hijyen ve güvenlik söz konusu olduğunda tüm ürünler eşit değildir. El kurutma aletleri, aşağıda açıklanan nedenlerle yemek hazırlanan ortamlarda kullanılmazlar:

–Personelin ellerinin nemli kalmasına yol açabilirler, bu durumda bakteriler yayılabilir

–Genelde yavaş çalışırlar ve tuvaletin kirli havasını kullanıcının ellerine üfleyebilirler

–Yüzeylerinde zararlı bakteriler üreyebilir.

Eğer yönetim hijyene proaktif yaklaşıyorsa NSF International ve HACCP International sertifikaları gibi onaylar taşıyan ürünler kullanmak isteyecektir.

NSF International (eski adı National Sanitation Foundation) yaklaşık 60 yıldır gıda maddeleri, su, tüketici ürünleri ve çevreyi korumak için halk sağlığı standartları ve sertifikaları hazırlayarak dünya genelinde sağlığı korumak ve geliştirmek için çalışmaktadır.  NSF tarafsız denetim yapmaktadır ve dünyanın en saygın bağımsız sertifikasyon kurumlarından biridir.

HACCP International 1960’lardan bu yana gıda güvenlik tehlikelerini saptamak, değerlendirmek ve kontrol altına almak için sistemik ve bilimsel bir yöntem sunmaktadır. HACCP International sertifikası, yemek hazırlama güvenliği açısından önemlidir, önemli halk sağlığı tehlikelerini ve gıda güvenlik risklerini azaltan kontrol önlemlerinin ürünler için alındığını teyit etmektedir.