Otellerde hijyen önlemlerine detaylı bir bakış - FOCUS Profesyonel
Focus

Blog

Otellerde hijyen önlemlerine detaylı bir bakış

Otellerde hijyen önlemlerine detaylı bir bakış

31.10.2017 05:54 pm

(CNN) -- Philip Tierno otellerde kaldığında kendini hiç rahat hissetmiyor. Çünkü çok bilgili.

Bu mikrobiyolog, otel müşterilerinin giderken bıraktıkları ve kendi benzetmesiyle Roma uygarlığından bu yana “zamanla yatağın içine sözcüğün tam anlamıyla gömülen” partiküller olan görünmez atıklara karşı kendini korumak için seyahat ederken yanında partikül geçirmez bir şilte ve yastık örtüsü taşıyor.

New York Üniversitesi Langone Tıp Merkezi Mikrobiyoloji ve İmmünoloji Müdürü Tierno “Böylece ben korunuyorum, benden sonra o yatakta yatacak kişiler de korunuyor” diyor.

İşin daha da rahatsız edici yanı, o yatakta daha önce yatmış kişiler.

Tierno otel müşterileri için en büyük problemin alerjenler olduğunu belirtiyor. Tierno tahtakurusu görürse derhal o otelden ayrılıyor, fakat bu problem mikroplarla değil müşterilerle bağlantılı olduğu için tahtakuruları üzerinde durmayacağız.

Şiltede nelerin cirit attığını herhalde gözünüzde canlandırabilirsiniz, bilmeyenler için açıklama: deri pulları (insan uyurken saatte yaklaşık 1.5 milyon adet deri pulu veya deri pulu kümeleri döker), insan kılı, vücut salgıları, mantar, bakteri, toz, toz maytları, haşere kalıntıları,  polen, kozmetik ürünler ve pek çok şey daha.

Otel müşterileri için hijyen önlemleri

  • Ellerinizi sık sık sabun ve ılık suyla yıkayın veya el temizleme ürünü kullanın
  • Yatak örtüsünü kaldırın
  • Alerji bariyeri adı da verilen toz geçirmez şilte ve yastık kılıfları bulunan otelleri tercih edin.
  • Uzaktan kumanda aletini, telefonu, kapı iç tokmağını ve diğer sık kullanılan nesneleri mikrop öldürücü ürünle silin.
  • Daima terlik veya sandal giyin.
  • Açık yaranız varsa örtün ve dezenfektan tatbik edin.

Kaynak: New York Üniversitesi  Mikrobiyoloji ve İmmünoloji Profesörü Philip Tierno.

Bazı yeni oteller, Tierno’nun yanında taşıdığına benzer toz ve su geçirmez örtüler bulunduruyor. Alerjili insanlar için örtüler üretiliyor, Tierno bunların evde ve seyahatte de kullanılmasını tavsiye ediyor. Otellerde rezervasyon yaptırırken alerji bariyeri bulunup bulunmadığını sormanızı tavsiye ediyor.

Tierno otel yataklarındaki örtülerin asla kullanılmamasını tavsiye ediyor.

Çeşitli farklı kişilerin vücut sıvılarını içeren bir otel yatak örtüsü, boksör Mike Tyson’ın 1992’de görülen tecavüz davasında mahkemeye sunulduğunda yatak örtüleri birden gündeme oturmuştu. O dönemde Amerikan Oteller ve Konaklama Birliğine o kadar çok soru yağdı ki Birlik açıklama yapmak zorunda kaldı, açıklamasında Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin bildirimine göre “Otellerde ve motellerde yatak örtüleri ve battaniyeler nedeniyle önemli bir hastalık salgınının bu güne kadar hiç saptanmadığını, görülmediğini veya sınıflandırılmadığını belirtti.

Westin Otel ve Tatil Köyü zincirinin Heavenly Bed marka nevresiminin benzerleri, başka otellerde de benimsendi, fakat düşük fiyatlı otel zincirlerinin çoğu hala dokuma yatak örtüleri bulunduruyor.

Tierno bunların kullanılmamasını tavsiye eden tek gezgin değil.

CNN.com okuyucuları, TripAdvisor’ın kısa bir süre önce yayınladığı Amerika’nın en kirli otelleri hakkında öykünün yorumlar sütununda yatak örtülerine ilişkin hoşnutsuzluklarını  paylaştı.

Bir CNN.com okuyucusu şunları yazdı: “Bir otele geldiğimde ilk yaptığım iş, yatak örtüsünü kaldırmak ve dolaba koymak olur. Ender olarak yıkanan, hatta hiç yıkanmayan bir örtünün altında yatmaktansa üşürüm daha iyi. Çok iğrenç.”

Yatak örtülerinin veya nevresim içi yorganların her gün yıkanmadığı kesinlikle doğru.

Cornell Üniversitesi Otel Yöneticiliği Fakültesi öğretim görevlisi Reneta McCarthy’ye göre otel odalarında düzenli aralıklarla büyük temizlik yapılıyor ve bu kapsamda mobilyalar çekilerek temizleniyor, şilteler ters çevriliyor, girintiler temizleniyor, halılar şampuanla yıkanıyor, şiltelerin dolguları değiştiriliyor, battaniyeler ve yatak örtüleri değiştiriliyor.

Çalışma hayatına Amerika’da büyük bir otel zincirinde temizlik müdürü olarak başlayan McCarthy: “Bir otelde iyi bir sistem kuruluysa ve her odada yılda dört kere büyük temizlik yapılıyorsa, yatak örtüleri de yılda sadece dört kere mi değiştiriliyor demektir? Evet, öyle demektir.”

McCarthy bazı otellerde yataklarda çarşaf ve üst örtü varsa yorgan kılıflarının her müşteriden sonra değiştirilmediğini belirtiyor.

Purdue Üniversitesi Konaklama Faaliyetleri Araştırma Merkezi Müdürü Howard Adler, büyük otel zincirlerinde marka standartları ve ayrıntılı temizlik protokolü uygulandığını belirtiyor.

Adler: “Yüksek temizlik ve hijyen standartlarını devam ettirmek için sürekli yüksek düzeyde eğitim verilmesi gerekiyor.”

CNN dört büyük otel zincirini arayarak marka standartları ve hijyen önlemleri hakkında bilgi istedi, fakat baskıya girdiğimizde henüz yanıt alınmamıştı.

Tierno’ya göre gereken şekilde dezenfekte edilmeyen otel odalarında en mikroplu alanlar musluk, lavabo, sifon, klozetin altı ve duş zemini.

Tierno yıllardır otel odalarında bilimsel araştırmalar yaptı ve The Secret Life of Germs (Mikropların Gizli Hayatı) adlı kitabı yazdı. Aynı bezle hem banyoyu hem de uzaktan kumanda aletini silmek gibi yanlış temizlik yöntemleri, mikropların yayılmasına yol açabiliyor. Tierno düşük fiyatlı otellerde temizliğin “titiz” yapılmadığını belirtiyor.

Mikroplar, pek çok kişinin pek çok kere dokunduğu ve iyi temizlenmeyebilen yerlerde, örneğin kapı iç tokmağı, telefon, uzaktan kumanda aleti ve çalar saat üzerinde birikme eğiliminde.

Tierno “Otellerde bulaşıcı hastalıkların yayılması problemi bulunmadığını” kabul ediyor, fakat nezle, grip ve mide-bağırsak virüslerinin yüzeylere yayılabileceğine işaret ediyor.

Tierno: “Ne yazık ki insanların olduğu her yerde mikrop aktarımı da var.”

ABD’nin Atlanta şehrinde bir yerel televizyon istasyonu birkaç yol önce otel odalarındaki bardakların nasıl temizlendiğini gizli kamerayla kaydetti. Bu kayıtlardan birinde temizlikçi tuvaleti ve bardakları temizlerken aynı eldiveni kullandı. Birkaç otelde bardaklar, sağlık yönetmeliğine aykırı olarak lavaboda durulandı ve kurumaya bırakıldı.

Oteller, yemek ve içecek yönetmeliklerine ek olarak başka yönetmeliklere de tabi. Bu yönetmeliklerin nasıl uygulandığı, eyaletten eyalete değişiyor ve bazen denetimler vilayet düzeyinde yapılıyor.

North Carolina eyaletinde oteller yılda bir kere denetleniyor. Çevre ve Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Bart Campbell, otellerdeki restoranlar dahil tüm restoranların yılda dört kez denetlendiğini belirtiyor.

Uzun yıllar otelcilik sektöründe çalışan McCarthy, bir denetimi iyi hatırlıyor. Bu denetim North Carolina’da yapılmış ve eyalet standartlarına göre yatak örtüsünün battaniye üzerine en az 15 cm kıvrılması gerekiyormuş.

Adler büyük otellerin çoğunda müdürler in her oda temizlendikten sonra kontrol listesiyle denetleme yaptığını belirtiyor, fakat temizlik personelinin baştan savma çalışmasını önlemenin %100 güvenilir bir yolu yok.

Tierno yine de eller zamanında ve iyice yıkanırsa otel odalarında mikroplara maruz kalmanın zararlı olmadığını belirtiyor.

Tierno her insanın ömrü boyunca yaklaşık 60.000 farklı tip mikropla karşılaştığını ve bunların sadece %1 veya 2’sinin hastalığa yol açabileceğini belirtiyor.

Bu nedenle Tierno otellerde kaldığında kendini hiç rahat hissetmese bile o kalmaktan korkmuyor.

“Otel odalarında mikropların nerede olabileceğini biliyorum, hastalıkları önlemek için ne yapmam gerektiğini de biliyorum.”