Otel ve Konaklama Sektöründe Uyulması Gereken 5 Temel Gıda Güvenliği ve Hijyen Kuralı - FOCUS Profesyonel
Focus

Blog

Otel ve Konaklama Sektöründe Uyulması Gereken 5 Temel Gıda Güvenliği ve Hijyen Kuralı

Otel ve Konaklama Sektöründe Uyulması Gereken 5 Temel Gıda Güvenliği ve Hijyen Kuralı

23.07.2018 06:54 pm

Gıda işleme ve üretim sektöründe çalışmak, özellikle de beklentileri karşılamak için standartların yüksek tutulduğu otel veya konaklama sektöründe çalışmak, zor fakat getirisi yüksek bir kariyerdir. Konaklama, otel veya gıda işleme sektörlerinde çalışan gıda işlemcilerinin ve işçilerinin gıda güvenliğine ilişkin bilgilerini arttırmaları tavsiye edilmektedir.

Gıda işleme sektöründe çalışırken günlük hedef üretim miktarına ulaşmak ve işlenen gıdaların müşteriler için belirlenmiş standartlara ulaşmak için çok çaba gösterilmesi gerekir. Ek olarak işyerinin, işlenen gıdaların ve tüm personelin gıda güvenliği ve hijyen kurallarını yerine getirmesi gerekir.

Otellerde ve konaklama sektöründe çok fazla miktarda yemek hazırlandığı için ve denetlenmesi gereken personelin sayısı büyük olduğu için yemeklerin güvenliğini takip etmek kolay değildir. Bu takibi etkin şekilde yapmanın bir yolu, neler gerektiği ve neler beklendiği konularında işçilere eğitim vermektir. Yanı sıra bu kurallara uyulmazsa sonuçların ne olacağı da işçilere öğretilmelidir.

Bu konuda otel ve konaklama sektörü çalışanlarının uyması gereken 5 temel gıda güvenliği ve hijyen kuralı ve işyerinde gıda güvenliği ve hijyen kurallarının yerine getirilmemesinin sonuçları aşağıda açıklanmıştır.

Uyulması gereken 5 temel gıda güvenliği ve hijyen kuralı

1. Uygun giysi ve ayakkabı giyilmelidir

Çalışanların görevlerine uygun giysiler giymesi daima önemlidir, gıda işleme sektöründe çok önemlidir. Yemek hazırlayan personelin uygun giysiler ve ayakkabı giymesi, oteller gibi yüksek standartlara uyulması gereken işyerlerinde yemeklerin temiz olmasını sağlamak için özellikle önemlidir.

Otellerde çalışan ve yemeklerden sorumlu olan personel, geçirgen olmayan eldivenler takmalıdır ve bakterilerin yayılmasını önlemek için bu eldivenleri her zaman temiz tutmalıdır. Bu personel mesaiye başlamadan önce tüm takılarını çıkarmalıdır, çünkü takılar zararlı mikro organizmaların başlıca kaynaklarından biridir.

Uygun ayakkabı giymek, tüm gıda üreticilerinin yerine getirdiği bir standarttır. Sağlam, temiz ve rahat ayakkabı giymek mutlaka gerekir. Otelin içinde yemek hazırlanan ortamlarda giyilen ayakkabılarla kirli alanlarda yürünmemelidir, bu nedenle en iyi yöntem, sadece mutfakta giymek için bir çift ayakkabı bulundurmak ve bunu başka bir yerde giymemektir.

Uygun giysi giymek de tüm gıda üreticilerinin yerine getirdiği bir standarttır. Uygun giysiler arasında yemeklerin kirlenmesini ve müşterilerin hastalanmasını önlemek için giyilen önlük, ceket, bone ve eldiven bulunmaktadır. Eğer otelin mutfağında çalışanların üniforma giymesi gerekiyorsa her çalışan için birden fazla üniforma satın alınmalı ve böylece üniformanın düzenli yıkanması sağlanmalıdır.

Son olarak yemek pişirirken ve hazırlarken personel daima bone ve maske takmalıdır, çünkü bu daima uyulması gereken bir başka temel hijyen kuralıdır.

Bu kurallara uyulursa personel, müşteriler ve hazırlanan yemekler temiz olur ve kirlenmez.

2. Ellerinizi temiz tutun

Elleri temiz tutmak, tüm sektörlerde mutlaka uyulması gereken bir kural olduğu gibi hepimizin her gün yapması gereken bir iştir. Otellerin bünyesinde yemek hazırlayan personelin ellerini yıkaması, hastalıkların yayılmasını önlediği ve otellerin temiz ortamlar olmasını sağlamak için gerekmektedir.

Elleri yıkamak, işyerinde bulunması olası bakterilerle ve kirletici maddelerle savaşmanın bir yoludur. Personelden hastalık bulaşmasını önlemenin de başlıca yöntemidir.

Bu nedenle gıda işleme sektöründe çalışıyorsanız mesaiye başlamadan önce, öğle yemeğinden sonra, tuvalete gittikten sonra, yemeklere dokunmadan önce ve sigara içtikten sonra ellerinizi yıkamanız gerekir. Başka bir deyişle bu sektörde çalışan tüm personel mutfağa girmeden önce her defasında ellerini yıkamalıdır.

Kirlenmeyi ve hastalanmayı önlemek için tüm oteller tüm personelinin, özellikle de yemek hazırlama işlerinde çalışanların ve tüm müşterilerin ellerini sabunla ve ılık suyla yıkaması için yeterli sayıda lavabo bulundurmalıdır.

3. Aletler ve ekipmanlar temiz ve steril olmalıdır

Uyulması gereken bir başka kural, otellerin yemek hazırlık bölümlerinde kullanılan aletlerin ve ekipmanların temiz ve steril olmasıdır. Bakteriler genelde düzenli aralıklarla temizlenmeyen ve sterilize edilmeyen aletlerde ve ekipmanlarda üremektedir, özellikle de büyük otellerde sürekli kullanılan aletlerde ve ekipmanlarda üremektedir.

Bakteriler her gün kullanılan aletlerde ve ekipmanlarda ürediği gibi gıda işleme sektöründe kullanılan arabalar, hortumlar ve diğer yardımcı malzemelerde de üremektedir.

Bunu dikkate alarak söz konusu nesneleri temiz tutmanın en iyi yolu, düzenli aralıklarla mikrop kırıcı bir ürünle temizlemektir. Ek olarak, otellerin ve diğer konaklama tesislerinin mutfaklarındaki tüm aletlere ve ekipmanlara klor tabletleri konularak salgın hastalık riski en aza indirilmelidir. Söz konusu klor tabletleri mutfaklarda, yemek hazırlama alanlarında, tuvaletlerde ve yatak odalarında kullanılabilir, vücut sıvılarının, bezlerin ve paspasların da dezenfekte edilmesi tavsiye edilmektedir.

4. Gıda güvenlik cihazları ve metal saptama aletleri kullanılmalıdır

Otellerin mutfaklarında metal saptama ve gıda güvenlik cihazları kullanılması, gıda işleme sektörlerinde standart olarak alınan bir önlemdir, böylece işyerine kirletici maddeler girmesi önlenmektedir. Detectamet marka ve muadili kalemler, hem gıda işleme hem de ilaç, ambalaj ve meşrubat sektörlerinde gıda güvenliğine yardımcı olmaktadır.

Kirleticiler, özellikle de plastik kirleticiler çıplak gözle görülemediği için de bu kalemler çok faydalıdır. Bu nedenle gıda güvenlik cihazları ve metal saptama aletleri kullanılması mutlaka gerekmektedir.

5. Ayak temizlik aletleri

Son olarak, otellerin mutfaklarına bakteri ve kirletici maddeler girmesini önlemenin en iyi yollarından biri, personelin ayak temizlik aletleri kullanmasıdır. Ayak temizlik aletleri, yukarıda anlatılan önlemler arasında en basiti olmasına rağmen kesinlikle etkin bir temizlik yöntemidir.

İşyerinde kullandığınız ayak temizlik aleti yeterli miktarda sterilizasyon ürünü içermelidir, böylece bakterilerin üreyeceği bir ortam olması önlenir. Bu aleti kullanan personel sayısı çoksa içinde yeterli miktarda bakteri kırıcı ürün bulunmalıdır ve düzenli temizlenmelidir.

Otellerde gıda güvenliği ve hijyen kurallarının yerine getirilmemesinin sonuçları

Yemeklerin kirlenmesi

Otellerde veya diğer konaklama tesislerinde gıda güvenliği ve hijyen kurallarının yerine getirilmemesinin başlıca sonucu doğal olarak yemeklerin kirlenmesidir. Bu, tüm çalışanların önlemesi gereken en kötü olasılık senaryosudur, çünkü hem müşterilerin olumsuz etkilenmesine, hem de gıda üretim şirketinin en kötü sonuçlarla karşılaşmasına yol açar.

İşyerinde hastalık yayılması

Otellerde gıda güvenliği ve hijyen kurallarının yerine getirilmemesi, yemeklerin kirlenmesine ek olarak personel arasında hastalık yayılmasına da yol açabilir.

Gıda hijyeninden sorumlu resmi makamlar, otel ve benzeri tesisleri düzenli aralıklarla ziyaret ederek ilgili resmi kuralları yerine getirip getirmediklerini denetlemektedir. İlgili ülkede geçerli gıda güvenlik kuralları yerine getirilmezse işyeri aleyhine dava açılabilir.

Sonuç

Yukarıda açıklanan 5 temel gıda güvenliği ve hijyen kuralı kolay ve basit olduğu için otellerin ve diğer konaklama tesislerinin yemek hazırlama bölümlerinde bunların alınmaması için gerekçe bulunmamaktadır!

Verimli çalışmak için kendinizi, müşterilerinizi, ekipmanlarınızı ve işyerinizi temiz tutun!