Menü Mühendisliği – Kombo Menülerde en son trendler ve tavsiyeler - FOCUS Profesyonel
Focus

Blog

Menü Mühendisliği – Kombo Menülerde en son trendler ve tavsiyeler

Menü Mühendisliği – Kombo Menülerde en son trendler ve tavsiyeler

07.11.2017 11:43 am

Restoranınızın menüsünü stratejik hazırlamak istiyorsanız menü mühendisliğini ve Combo Menülerde trendleri ve tavsiyeleri bilmeniz gerekir.

Kombo Menüler, restoranların en çok satan ürünleridir ve genelde fiyatları ne olursa olsun müşterilerin en çok tercih ettiği yemeklerdir. Bu tür yemeklerin restoranınızda bulunması zorunludur.

Bu yazıda kombo menüler içeren bir menünüz yoksa oluşturmanız gerektiğine sizleri ikna edeceğiz ve bunu en iyi nasıl yapacağınızı anlatacağız.

Bu sayede hem müşteri sayınız artar, hem de sunumlarınız yenilenir, hedeflediğiniz yemeklerin satışı kolaylaşır ve kombo menüler öneri yoluyla sessiz ortağınız olur.

Menünüzde bulunan yemekleri içeceklerle ve lezzetli yan ürünlerle birleştirmek, satışları ve kârı arttırmak için kanıtlanmış ve etkin bir yöntemdir.

Kahvaltı menüleri

Menü mühendisliği uygulamak ve birleşik yemekler sunmak artık sadece fast food restoranlara özgü değildir, birkaç yıl öncesine kadar sadece “alakart” yemek sunan tüm diğer tam servisli restoranlarda da giderek yayılmaktadır.

Araştırmalar, fast food restoranlarına giden kişilerin %53’ünün kombo menüleri “çok cazip” gördüğüne işaret etmektedir.  Bu oran, tam servisli restoranlarda beklenmedik şekilde %77’ye çıkmaktadır ve kombo menüler “olağanüstü cazip” sayılmaktadır.

Kombo menüler yayılıyor

Menü mühendisliğinin “kombo menüler” aracı, işleri büyütmek için çok önemlidir, aşağıda belirtilen mekanlarda önemli bir rol oynayan faydalı ve pratik bir araçtır:

  • Öğrenci kantinleri
  • Fast food restoranları
  • Şirket yemekhaneleri
  • Ailelerin işlettiği restoranlar
  • Özel restoranlar (Meksika, Çin, İtalyan, balık, vs. )
  • Tüm diğer tam servisli restoranlar

Amaç ister biftekle olağan yan yemekleri birleştirmek, isterse de çorbadan tatlıya kadar uzanan bir menü oluşturmak olsun, kombo menü sunumlarınızı yaratıcı ve cazip hale getirir ve size yeni bir iş stratejisi hazırlama olanağı sunar.

Buna ek olarak hedeflediğiniz yemeklerin, yani menünüzde bulunan en kârlı yemeklerin satışını arttırır, müşterilerinizin çabuk karar vermesine yardımcı olur, özellikle de acelesi olan müşterilerinize yardımcı olur.

Müşteriler seçimi başkalarına, yani size bıraktıklarında memnun olurlar.

Restorana giden kişiler her şeyi başkalarına bırakmayı, rahatlamayı ve lezzetli bir yemek yemeyi tercih etmektedir.

Restoranınız, yemeklerin özel dikkatle eşlendiği bir mekan olabilir.

Kombo menüler, öneride bulunan satıcıların görevini görmektedir. Menünüzdeki yemeklerin cazip ve ilginç görünmesini sağlar. Karnı acıkmış müşterilerinizin dikkatini çekecek ve kombo menünüzü denemelerini sağlayacak bir unsurdur.

Kombo menüler, yeni müşteriler kazandırır.

Kombo menü içeren menülerin faydaları:

–Ağırlama sektöründe hemen her türlü faaliyete uygundur, her türlü menüye eklenebilir

– Kombo menüler hazırlamak basit ve kolaydır, yeni ürünleri veya menüde mevcut ürünleri içerebilir

–Gereksinimleri tam olarak karşılayacak şekilde düzenlenebilir.

Kombo menüler ile menünüzün değerini arttırın.

Müşterileri paradan tasarruf yaptıklarına inandırın. Kombo menülerin satışını arttırmak için bunlardaki yüksek kâr oranlı yemekler için düşük fiyat belirleyin.

–Müşterilere kendi menülerini oluşturma olanağı verin, başlangıç ve içecek seçenekleri sunun, bunları ana yemekle birleştirme olanağı sunun.

– Kombo menülerde seçeneklerin büyük porsiyonunu önerin, örneğin büyük boy patates kızartması alana büyük boy meşrubat verin.

–Mevsimlik bitkilerden ve meyvelerden yemek hazırlayarak maliyetleri azaltın.

–Fiyata önem veren müşteriler için düşük fiyatlı küçük porsiyon kombo menüler sunun.

–İki veya daha fazla kombo menü satın alanlara indirim yaparak grupları veya aileleri restoranınıza gelmeye teşvik edin.

Çocuk menüsü alanlara basit bir oyuncak verin.  Ebeveynler ve çocuklar bu tür oyuncaklara çok sevinmektedir.

Kombo menü alan müşterilere bir sonraki gelişlerinde kullanabilecekleri bir özel sunum kuponu verin. Örneğin kombo menülerde %20 indirim kuponu verebilirsiniz.

Kombo menüler görsel ve yazı açısından anlaması kolay olmalıdır.

Para birimi işaretlerini silin. Amerikan Yemek Enstitüsünün yaptığı bir araştırmaya göre “$” ve “dolar” gibi para birimi işaretleri bulunmayan menüler, satışı müşteri başına %8 arttırmaktadır.

Menüde fiyatlar, yemeğin adından sonra uzun bir boşluk bırakarak sağ kenara yazılmamalıdır, yemeğin adından hemen sonra yazılmalıdır.

Müşterilerle iletişim kurmak ve özel sunumlarınızı bildirmek için İnternet sitenizi ve sosyal ağları kullanın.

Kombo Menüler nasıl hazırlanır?

Kombo Menülerin nasıl hazırlanacağı konusunda fikir edindiniz, yine de birkaç basit örnek ve ipucu vereceğiz.

2012’de fast food restoranlarında Kombo Menü satışları, önceki beş yıla kıyasla %12 azaldı, bunun üzerine Kombo Menülerde büyük değişiklikler yapıldı. Sağlıklı besinler eklendi. Patates kızartması çıkarılarak salata ve hafif yoğurt eklendi. Bu değişikliklerin sonucunda Kombo Menü satışları arttı.

İlk tavsiyemiz, müşterilerinizin alışkanlıklarına dikkat etmenizdir. Müşterilerin seçimlerine saygı gösterin, ilgi gören yemekleri birleştirin, trendleri izleyin, tümünü tek bir paket halinde sunun, böylece Kombo Menüleriniz ortaya çıkar.

Kombo Menü hazırlamak için öneriler

Mevsimlik meyveler ve sebzeler

Taze meyveler ve sebzeler içeren Kombo Menüler sınırlı bir dönemde sunulabilir, bu gerçek vurgulanmalıdır ve menüleri tanıtmak için kullanılmalıdır. Bu şekilde müşterilerinizin ilgisini çekebilirsiniz, bu menüler sınırlı bir süreye tabi olduğu için ve ertesi gün menüden kalkabileceği için müşterileriniz denemek isteyecektir.

Örnek olarak ilkbahar ve yaz aylarında çeşitli farklı taze sebzeleri ve meyveleri birleşik yemek menünüze koyabilirsiniz. Mevsimlik meyveler ve sebzelerin fiyatı düşüktür, müşterilerinize makul fiyatlarla sunulabilir.  Örnek olarak domates çorbası, mantarlı salata ve kremalı çilekten oluşan vejetaryen menüsü sunabilirsiniz.

Birleşik salata menüleri

Sıcak yemekler

Menünüzde yer alan ve ilgi gören yemekleri meşrubatla ve patates kızartmasıyla birleştirebilirsiniz. Bu yöntem, Kombo Menü hazırlamak için yaygın olarak uygulanmaktadır. Bunun sıkıcı olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz demektir, çünkü bu sıkıcı bileşimler en büyük gelir kaynağınızdır.  Hala sıkıcı olduğunu düşünüyorsanız dondurma veya kahve gibi basit bir tatlı veya içecek ekleyin. Müşterilerinize istedikleri tatlıyı seçme olanağı sunun.

Kombo Menülerde Çorba

Tatlılar gibi çorbalar da müşterileriniz için çok caziptir.  Çorbaların maliyeti düşük olduğu için fiyatı fazla arttırmaksızın paketi genişletmek için idealdir. Bu şekilde müşterileriniz yemeklerden birini ücretsiz aldığını düşünecektir.

Araştırmalar, restoran müşterilerinin %62’sinin en azından bazen çorba aldığını göstermektedir.

Ana yemek sandviç veya düşük kalorili karışık salata veya Akdeniz spesiyalleri gibi kuru yemek ise çorba çok iyi bir seçim ve tamamlayıcı yemektir.

Kombo Menü örnekleri

Etkili olarak uygulanan kombinasyonlardan bazılarını deneyin ve müşterilerinize sunun.

Tim Hortons’un (http://www.timhortons.com ) Kombo Menülerinden sevdiğim basit örnekler:

Sandviç veya dürüm birleşimleri

Çok güzel ve hazırlaması kolay öğle yemeği. Bu menüde sandviç veya dürüm,  istediğiniz tatlı çörek ve küçük boy kahve bulunmaktadır.

Çorba ve sandviç birleşimleri

İştahlı müşteriler için ideal komple öğle yemeği: çorba, sandviç ve küçük boy kahve.

Çorba birleşimleri

Hafif yemek isteyenler için bu menüde çorba, taze pişirilmiş dürüm, istediğiniz tatlı çörek ve küçük boy kahve bulunmaktadır.

Personel eğitimi

Çalışanlarınıza Kombo Menüleri önermeleri için eğitim verin. Bu öneriler, istenilen menülerin satışını %50’ye kadar arttırabilir. Kombo menüleri satmakta başarılı olan çalışanlarınıza ödül verin.  Çalışanlara küçük ödüller vermek, istenilen sonuçları elde etmek her zaman işe yarayan bir teşviktir.

Kombo Menülerin tanıtılması

Birleşik menü hazırlarken cazip bir isim vermeye dikkat edin.  Menünün adında restoranınızın adının bulunması iyi bir tercihtir.

Örnek olarak restoranınızın adı Red Pepper ise hamburger ve salata içeren Kombo Menüye Red Pepper Burger Plus adı verilebilir.

Bu sayede restoranınızın reklamı da yapılır. Önceki yazılarımızda iyi restoran isimlerinin özellikleri üzerinde durmuştuk.  Yemeklerin isimlerinde “kombo” sözcüğü bulunmamalıdır. Özel, spesiyal ve yemek sözcükleri daha iyi seçimdir.

İsimler açıklayıcı ve yaratıcı olmalıdır, bu durumda satışlar artar.

Kombo Menülerinizin artık kanatları var ve uçmaya hazır. Yeni yemeklerinize ilişkin bilgileri restoran pazarlama yöntemlerinden biriyle veya birkaçıyla paylaşın.

Kombo menülerinizi düzenli aralıklarla değiştirin

Kombo menülerinizde en azından üç ayda bir mevsime göre ekleme veya değişiklik yapın. Mevsimlik ürünleri ekleyerek sınırlı süreli menüler hazırlayın.

Sunduğunuz yemekleri düzenli olarak tanıtın. Trendleri izleyin.

Lezzetli yemekleriniz varsa, kaliteniz istikrarlıysa ve müşterilere iyi hizmet veriyorsanız başarı garantili demektir.